Sporcular İçin Beslenme Önerileri

Hangi spor dalıyla uğraşılıyor olunursa olunsun, en iyi performansı sağlayacak beslenme planı; besin ögelerinin çeşitliliğinin, her besin grubuna yeterli düzeyde yer verilen dengeli bir beslenmenin sağlandığı beslenme planıdır. İlgilenilen spor dalına göre besin grupları tüketim miktarları-porsiyonları değişiklik gösterir. Esneklik, dayanıklılık ve kuvvetin artırılması, gereksinimlerin yeterli düzeyde karşılandığı beslenme planıyla sağlanabilir ve sizi başarıya götürecek olan yol da budur.

Yeterli ve dengeli besin tüketimi sporcunun başarısını garantilemez. Antrenman durumu, kondisyon, yetenek, kişisel çaba gibi özelliklerin yerini almaz, ancak üst düzey performans ve dayanıklılığın sağlanması için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. İster sağlıklı yaşamın bir parçası olarak kabul ettiğinizden, ister sporla profesyonel olarak ilgileniyor olduğunuzdan dolayı spor yapıyor olun, değişmez bir gerçek vardır: Ne yiyeceğinizi ve ne zaman yiyeceğinizi bilmek, performansınız üzerinde etkilidir.

Spor yaparken dayanıklılığın artırılması hedefleniyorsa, sıvı tüketimi muhakkak artırılmalıdır. Spor yaparken, terleme yoluyla ve vücut ısısının artmasıyla birlikte sıvı kaybı da artar. Aynı zamanda yoğun ve uzun süreli egzersiz durumlarında daha çok sıvı kaybı olmaktadır. Geniş yapılı sporcuların, kadınlara kıyasla erkeklerin terleme yoluyla sıvı kaybı daha fazladır. Bu gibi özellikler de göz önünde tutularak yeterli sıvı tüketimi sağlanmalıdır.

Enerji gereksinimi arttıkça, vitamin-minerallere olan ihtiyaç da artar. Besin gruplarından yeterli düzeyde tüketimin sağlanmasıyla da, artan ihtiyaç dengeli olarak karşılanmış olur. Performansın artırılması için ilave vitamin-mineral alımına gerek yoktur, çünkü vitaminler enerji sağlamazlar. Fazla vitamin-mineral alımının performansı artırmak gibi bir etkisi yoktur.

Telefon

(0212) 830 13 89

Konum

Ataköy Towers B BLok Kat:12 Daire: 138 Bakırköy İSTANBUL

E-posta

info@hilmikaradeniz.com

Çalışma Saatleri

P.tesi-Cuma: 8.00 – 19.00
Cumartesi   : 8.00 – 15.00

7/24 Randevu Oluşturun

Uzmanlarımızla Görüşün

1
Merhaba.
Buradan randevu talebinizi ve sorularınızı iletebilirsiniz.
Op. Dr. Hilmi Karadeniz
Powered by