Amatör Sporculara Öneriler

EGZERSİZLERİNİZİ KİŞİSELLEŞTİRİN: Amatör sporcuların mutlaka sağlık kontrollerinden geçerek, yapacağı spora uygun olup olmadığı netleştirilmeli. Ardından yapılacak egzersiz programları da mutlaka kişiye özgü olmalı. Böylece olası yaralanmalar, yorgunluk, kramplar, hatta kalp krizi ve bayılmalar engellenmiş olur.

HAVALANDIRMASI İYİ OLAN YERLERDE SPOR YAPIN: Egzersiz yapılacak ortam önemlidir. Özellikle yaz aylarında sıcağın daha fazla olduğu zamanlarda spora bağlı oluşabilecek yaralanmalar ya da hastalıklar daha sık görülür. Bu nedenle spor için sıcak olmayan nemsiz, rutubetsiz, iyi havalandırılmış serin bir ortam seçin.

HAFTADA 3 GÜN: Egzersiz, haftada en az üç kez olmak üzere en çok iki gün ara vererek kesintisiz yapılmalıdır.

YEMEK EGZERSİZDEN 3 SAAT ÖNCE YENMELİ: Egzersiz öncesi bir bardak su içilebilir, egzersiz esnasında sıvı alınmalı. Spor öncesi kişinin ne tam aç ne de tam tok olması gerekir. Her iki durumda sağlıklı değildir. Bu nedenle spora başlamadan üç saat önce yenilecek yemek, sağlıklı bir spor yapmanızı sağlar.

HER TUR İÇİN MUTLAKA ARA: Sporda yapılan egzersizlerin çeşidi olduğu kadar yapılan egzersizlerin sayısı da çok önemlidir. Set halinde yapılan egzersizlerden sonra mutlaka ara verilmeli ve dinlenerek nefes solunum sayısının normale dönmesi beklenir.

EGZERSİZ ANİDEN SONLANDIRILMAMALI: Yapılan egzersiz öncesinde yapılan ısınma kadar egzersiz sonrası soğumalarda çok önemlidir. özellikle ağır egzersizleri aniden sonlandırmak beyne giden kan akımını azaltarak baygınlığa yol açabilir. Bunun yanı sıra kramplar meydana gelebilir.

SPOR YORMAMALI: Amatör olarak yapılan sporlar, kişiyi yormamalıdır. Yoğun ve aşırı olarak yapılan egzersizler hem yaralanmalara hem de kişinin sağlığını kaybetmesine neden olur.

Telefon

(0212) 830 13 89

Konum

Ataköy Towers B BLok Kat:12 Daire: 138 Bakırköy İSTANBUL

E-posta

info@hilmikaradeniz.com

Çalışma Saatleri

P.tesi-Cuma: 8.00 - 19.00
Cumartesi   : 8.00 - 15.00

7/24 Randevu Oluşturun

Uzmanlarımızla Görüşün

1
Merhaba.
Buradan randevu talebinizi ve sorularınızı iletebilirsiniz.
Op. Dr. Hilmi Karadeniz
Powered by